Merkez Bankası Başkanı Elektrik ve Doğal Gaza Yapılacak Zammı Açıkladı

Yeni atanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, göreve başlamasının ardından ilk kez medya karşısına geçti.

Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, geçen hafta göreve atanması sonrasında ilk kez kamuoyunun karşısına geçerek gazetelerin sorularını yanıtladı.

Yeni TCMB Başkanı Fatih Karahan’a, seçim sonrası elektrik ve doğalgaza gelmesi beklenen zammı hesaba katıp katmadıkları soruldu.

Karahan’a sorulan sorulardan biri de, seçim sonrası elektrik ve doğalgaza gelmesi muhtemel zamlar oldu.

Karahan’a “Sunumunuzda ocak ayına özellikle dikkat çektiniz enflasyondaki artışla ilgili ama önümüzde bir yerel seçim var. Uzun süredir enerji fiyatlarında artış yapılmıyor. Bu artışların seçim sonrasına ertelendiğine vurgu yapılıyor. Seçim sonrasında özellikle doğalgaz ve elektrik fiyatlarında bir artışın enflasyona etkisi nasıl olacaktır? Siz mayıstan sonra bir düşüş bekliyorsunuz ama seçim sonrasına ertelenen zamların etkisi nasıl olacak?” sorusu yöneltildi.

Karahan’ın yanıtı ise şöyle oldu:

“Tabii biz enflasyon tahminlerimizi yaparken, birçok kalemde yapılabilecek zamları, bu yönetilen yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan enerji fiyatları olacak. Elektrik ve doğalgazda bir düzenleme yapılması bekleniyor.

OLCAY AYDİLEK DUYURMUŞTU

Halk TV Ekonomi Editörü Olcay Aydilek, yerel seçim sonrası elektrik ve doğal gaza gelecek zammı şöyle duyurmuştu.
Devletin, elektrikte abone gruplarına yüksek oranlı desteği söz konusu. Devlet, elektrik fiyatlarını sabit tutmak istiyor. Bir devlet şirketi olan Elektrik Üretim AŞ(EÜAŞ), bu nedenle milyarlarca lira zarar ediyor. Yerel seçim sonrasında elektrik tarifelerinin gözden geçirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
BOTAŞ da özellikle konutlara, ithal ettiği fiyatın altında bir fiyatla doğal gaz satıyor. BOTAŞ, yüklü zararla karşı karşıya kalıyor. Yerel seçimi izleyen aylarda doğal gaz tarifelerinin moda deyişiyle “güncellenmesi” bekleniyor.

İLK KEZ KAMERALARIN KARŞISINDA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Ankara’da Enflasyon Raporu 2024-I Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu.

Merkez Bankası Başkanı “Gereken sıkılığı korumakta kararlıyız” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı.

Bankanın 2024 tahmini yüzde 36, 2025 tahmini yüzde 14, 2026 yıl sonu tahmini ise yüzde 9 olarak korundu.

FAİZ MESAJI

Karahan “Ek bir faiz artışına şu an gerek görmüyoruz, ancak görünüm bozulmaya başladığında tekrar değerlendireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x