Gayrimenkul Şirketi Property Guides’a Göre Avrupalı Emekliler İçin En İdeal Ülke Türkiye Olarak Belirlendi

Avrupa’nın dört bir yanından emekliler için en uygun yaşam koşullarını sunan ülke, Türkiye olarak belirlendi. Bu iddia, gayrimenkul danışmanlık sektörünün önde gelen firmalarından Property Guides tarafından ortaya atıldı. Şirketin kapsamlı araştırmaları ve analizleri sonucunda, Avrupalı emeklilerin en ekonomik ve konforlu yaşamı Türkiye’de sürdürebileceği sonucuna varıldı.

Property Guides’ın derlediği verilere göre, Türkiye’de yaşamak için aylık ortalama 488 euro (yaklaşık 15 bin 239 TL) bir bütçe yeterli oluyor.

Bu bütçenin, birçok Avrupa ülkesiyle karşılaştırıldığında oldukça cazip bir seçenek olarak öne çıktığı belirtiliyor.

Değerlendirmeyi yapan şirket, Türkiye’nin coğrafi konumunun önemli ve suç oranına da dikkat çekiyor.

Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya’nın kesişim noktasında yer alan Türkiye’nin hem Avrupa hem de Asya’nın birçok güzelliğini bir arada sunduğu, ülkenin 85 milyonluk nüfusuna rağmen tüm Avrupa ülkeleri arasında en düşük suç oranlarına sahip olan ülkelerden biri olduğu ifade ediliyor.

WTM Küresel Seyahat Raporu’na göre de pandemiden bu yana Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 70 artması, emekliler için önemli faktörlerden biri.

Ziyaretçi sayısında Avrupa’da Fransa’dan sonra ikinci sırayı alan Türkiye, yabacılar için oldukça canlı bir buluşma noktası haline geldi.

Türkiye Sotheby’s International Realty Operasyon Direktörü Can Türken, ülkemizdeki emeklilerin de İstanbul, Antalya ve Bodrum’u tercih ettiğini söyledi.

Türken, ‘ İstanbul, markalı rezidanslar, villalar ve sahil mülkleri olmak üzere tüm Türkiye’nin en çok aranan mülklerinden bazılarına sahiptir. Olanaklar genellikle yakın zamanda yenilenmiş veya yeni mutfak ve banyolar, özel otopark, kapalı havuzlar, sauna ve Türk hamamı arasında değişmektedir.

Ülkenin Akdeniz’deki Turkuaz Sahilinde güzel bir tatil şehri olan Antalya, güneşli plajlara, restoranlara, otellere ve birçok Roma ve Osmanlı simgesel yapısının bulunduğu tarihi bir şehir merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Antalya neredeyse tüm yıl boyunca sıcak havasının ve güzel doğal ortamı ile kentsel olanakların karışımının burayı popüler bir seçimdir.

 Kristal berraklığındaki suları, lüks tatil köyleri, tasarım alışverişleri ve şık yemek mekanlarıyla ünlü, Türk Rivierası’nın son moda lüks tatil beldesi Bodrum ise ayrıcalık ve mahremiyet arayan emeklilerin ilk tercihidir’ açıklamasında bulundu.

Emlak Rehberleri’nin emekli olmak için en iyi yerler listesindeki ikinci ülke Almanya, üçüncü ülke ise Yunanistan oldu.

Almanya’nın doğası ve sağlık alanındaki imkanlarıyla Yunanistan’ın da 1108 dolarlık geçim bütçesi ile cazip olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x