Ziraat’ten ‘Tanıdığa’ 10 Günde 10 Milyon Kredi Kıyağı!

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla, Ziraat Bankası’nda bir Yönetim Kurulu üyesinin açtığı şirkete, yine Ziraat Bankası tarafından kredi verilmesini gündeme getirdi.

10 GÜNDE 10 MİLYONLUK KREDİ

Akay, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyelerinin 2020’de açtığı şirkete 10 gün sonra yine Ziraat Bankası’ndan 10 milyon TL tutarında kredi verildiğini açıkladı.

Akay, “Bu şirket tarımsal amaçlı sübvansiyonlu yatırım kredisi kullanmak üzere kuruluyor. 8’inde kuruluyor, 10 gün sonra 18’inde hemen Ziraat Bankası’ndan 10 milyon TL tutarında bir kredi kullanımı gerçekleştiriyor. Yani bu kadar hızlı ve kolay bir şekilde bu krediyi nasıl kullanıyor? Normal bir şirket, işletme, kredi kullanmaya gittiğinde bir sürü prosedür var. Bu şirketin ne ayrıcalığı var ki 10 gün içerisinde 10 milyon TL’lik bir krediyi hızlı bir şekilde kullanılıyor. O günkü kurdan da 1,5 milyon dolara tekabül ediyor.

YİNE TANIDIK ÇIKTI

Fikrettin Aksu, yaklaşık 70 yaşında Ziraat Bankası Genel Müdürü’nün danışmanı aynı zamanda Ziraat Katılım Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanvekili ve geçmiş dönemde Ziraat Bankası’nda muhtelif birimlerde çalışmış. Bu NSA Enerji Yatırım’ın şu anda ortağı ve münferiden yetkili kişisi. 4-5 yerden maaş alıyor bu şahıs. 500 bin TL geliri var bu şahsın. Emeklilerimizin, çiftçilerimizin durumu perişan, 2 TL ucuz ekmek alabilmek için Halk Ekmek kuyruklarında saatlerce bekleyen emeklilerimiz var” dedi.

Akay, bu durumun Bankalar Kanunu’nun 50. Maddesi’ne aykırı olduğunu ifade ederek “Faaliyet falan ortada bir şey yok. Ziraat Bankası Genel Müdürü’ne buradan sesleniyoruz. Normal ticari kredi faizinden gecikme zammı ve faiziyle bu kredinin bir an önce geri çağrılması lazım. Ayrıca da teşvik belgesinin de iptal edilmesi lazım. Bankalar Kanunu’na aykırı, haksız kazanç, usulsüzlük, yolsuzluk, her şey var. Basiretsiz yönetim, bu yönetimden de herkes sorumlu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x